poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Sernik z białą czekoladą i jeżynami

Wróciłam z wakacji na wsi gdzie obrodziły jeżyny. Pokłułam się strasznie, ale zebrałam półtora kilo. Wcześniej nie doceniałam tych owoców. Zniechęcały mnie swoją kolczastością i kwaśnymi owocami. Jednak w tym roku zebrałam je i doznałam objawienia. Duże, dojrzałe w pełnym słońcu jeżyny są słodkie i mają oryginalny, orzeźwiający smak. Musiałam się pilnować żeby je faktycznie zebrać, a nie zjeść od razu.
Rzadko robię ciasta z owocami, a z jeżynami to jadłam tylko ryż ze śmietaną dawno, dawno temu. Więc postanowiłam coś upiec i jakoś żaden placek lub biszkopt do mnie nie przemawiały i nagle... sernik! Z białą czekoladą bo to ostatnio popularne i takie pyszne...

Sernik z białą czekoladą i jeżynami


































Składniki na tortownicę o śr. 28 cm:
Ciasto:
- 150 gram schłodzonego masła 
- 270 gram mąki pszennej

- 4 żółtka
- 50 gram cukru pudru
- szczypta soli 

Masa serowa
- 750 gram twarogu mielonego (Lidlowski, Biedronkowy - oba są spoko. Możecie też użyć zwykłego twarogu, tylko musicie go zmielić dwukrotnie żeby był gładki. Jeżeli będziecie robić sernik bez rantu to możecie zrobić porcję z całego kilograma sera. Ja zrobiłam z 750 gram bo by mi się nie zmieściło wszystko. W tym wypadku dajecie dodatkowo jedno jajko i 25 gram cukru)
- 5 jaj
- 75 gram cukru
- 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
- 3 tabliczki białej czekolady (mój ojciec twierdził że jej nie czuł, ja czułam ale nikt Wam nie broni dać np. 4 tabliczki) 
- 200 gram jeżyn


  1. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni
  2. Mąkę, cukier puder i sól przesiewamy na stolnicę lub czysty blat, dodajemy masło i siekamy nożem najdrobniej jak nam się chce.
  3. Oddzielamy żółtko od białek, dodajemy je do mąki z masłem i szybko zagniatamy. 
  4. Zawijamy ciasto w folię spożywczą (lub wkładamy je do miseczki) i odstawiamy na 10 minut do zamrażarki
  5. Rozwałkowujemy na grubość od 5 mm i wyklejamy nim tortownicę (ja wykleiłam razem  z rantem, jeżeli Wam się nie chce to możecie wylepić samo dno, w tym wypadku zróbcie ciasto z 2/3 porcji)
  6. Nakłuwamy ciasto widelcem (nie chcemy żeby nam wyrosło), wstawiamy je do piekarnika i pieczemy od góry i od dołu przez 10-15 minut aż ciasto się zarumieni na jasnozłoto.
  7. Wyjmujemy i odstawiamy do przestudzenia (ciasto się może skurczyć i np. odstawać od ścianek tortownicy ale się tym nie przejmujcie)
  8. Ser wkładamy do miski, wsypujemy cukier i miksujemy na średnich obrotach. 
  9. Jajka pojedynczo wbijamy do masy.
  10. Wsypujemy mąkę ziemniaczaną.
  11. W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę (dla osób nie mających pojęcia jak to dobrze zrobić odsyłam do przepisu na mus czekoladowy, tam w punkcie 4 jest to opisane).
  12. Cienkim strumieniem wlewamy ją do masy serowej cały czas miksując. 
  13. Na lekko przestudzone ciasto wylewamy masę (nie przejmujcie się że jest rzadkie, upiecze się) układamy na wierzchu owoce (nie musicie tego robić, możecie zrobić sernik bez owoców lub np. z jakimiś bakaliami?)
  14. Wstawiamy całośc do piekarnika, pieczemy od góry i od dołu na środkowej półce przez ok. 30-40 minut w temp. 160 stopni. Wierzch ma być delikatnie przyrumieniony. Za pomocą patyczka do szaszłyków sprawdzajcie czy nie jest jeszcze surowy w środku.




































Sernik wychodzi puszysty i delikatny. Owoce możecie dać oczywiście dowolne lub wcale, a zamiast białej czekolady można spróbować z mleczną lub gorzką. Kombinujcie ze smakami! 
Miłej zabawy w kuchni!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz