Nie robiłam nigdy rurek i nie zdawałam sobie sprawy ile z tym jest roboty. Samo ciasto jest bardzo proste do zrobienia, ale potem kręcenie tych rurek... Trzeba mieć dobry dzień i trochę czasu a najlepiej dużo foremek do pieczenia rurek bo bez których ani rusz.
Rurki z kremem cytrusowym
Składniki:
Ciasto na rurki:
- 500 gram mąki pszennej
- 250 gram masła
- 200 ml kwaśnej śmietany 18%
- szczypta soli
- 2 białka
- cukier kryształ do posypania
Krem:
- 200 ml soku z cytrusów (grejpfrutów, pomarańczy, cytryn, limonki - ja pomieszałam wszystkie te soki bo akurat miałam w domu i może dzięki słodkiej pomarańczy nie był taki kwaśny)
- 300 ml mleka
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 100 gram cukru
- 3 żółtka
- 200 gram masła
- skórka z cytryny, limonki, pomarańczy
- Z mąki, masła, śmietany i soli zagniatamy ciasto, zawijamy w folię spożywczą i zostawiamy na dobę w lodówce (myślę że jak zostawicie na noc to nie będzie tragedii)
- Podsypujemy mąką blat, odkrawamy kawałek ciasta i rozwałkowujemy baaardzo cienko, na grubość ok. 2mm. Kroimy z niego długie paski o szerokości ok. 1 cm.
3. Każdy pasek ciasta zawijamy na foremkę do rurki tak, aby lekko jeden zwój zachodził na drugi. Ważne jest żeby ciasto nie zachodziło na końce foremki żeby potem łatwo było zsunąć rurkę z foremki. Jeżeli pasek jest za krótki to bez problemu można dokleić z innego kawałka.
4. Każdą rurkę smarujem białkiem i posypujemy cukrem. Na blasze wyłożonej papierem kładziemy je miejcem w którym skończył się pasek ciasta do dołu (tak żeby się nie odwinął podczas pieczenia). Można piec ustawiając foremki pionowo, ale nie ma wielkiej różnicy.
5. Rurki pieczemy w 200 stopniach przez ok. 10-15 minut aż złapią złoty kolor.
6. Po upieczeniu rurki powinny bez problemu zejść z foremek.
7. Wyciskamy sok z owoców, wsypujemy do niego cukier i zagotowujemy.
8. Żółtka i mąkę mieszamy z mlekiem. Wlewamy to do gotującego się soku i mieszamy energicznie aż zgęstnieje, wsypujemy skórkę z owoców. Odstawiamy do wystygnięcia.
9. Ubijamy masło mikserem, i dodajemy do niego po jednej łyżce masy budyniowej aż się połączą w jednolity krem.
10. Przekładamy krem do rękawa cukierniczego i nadziewamy rurki.
Delikatne, kruche rurki przyjemnie się łączą z kwaskowatym kremem. Jeżeli wolicie klasykę, zamiast soku owocowego dajcie mleko i zamiast skórki wanilię. Będą rurki z kremem budyniowym o smaku wanilii.
Niestety mimo że krem był bardzo gęsty to rurki następnego dnia nie były już chrupiące, więc najlepiej jeść je od razu po przyrządzeniu, co nie będzie takie trudne bo są pyszne.
Niestety mimo że krem był bardzo gęsty to rurki następnego dnia nie były już chrupiące, więc najlepiej jeść je od razu po przyrządzeniu, co nie będzie takie trudne bo są pyszne.
Możecie też nie posypywać rurek cukrem tylko np. drobno startym serem i dodać do środka słone nadzienie. W kuchni są tysiące możliwości ;)
Miłej zabawy w kuchni!